Sort by

Joe has logged 625 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
As Seen Through a Telescope

As Seen Through a Telescope

1900
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zorro: Return to the Future

Zorro: Return to the Future

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Other Side of the Hedge

The Other Side of the Hedge

1905
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mysterious Mr. Moto

Mysterious Mr. Moto

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Emak-Bakia

Emak-Bakia

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Explosion of a Motor Car

Explosion of a Motor Car

1900
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joan Rivers: A Piece of Work

Joan Rivers: A Piece of Work

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Only Two Can Play

Only Two Can Play

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Head

Head

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
Anna Karenina

Anna Karenina

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Dirty Outlaws

The Dirty Outlaws

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dead of Night

Dead of Night

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cymru Fach

Cymru Fach

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pola X

Pola X

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bodyguard

The Bodyguard

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Along the Rio Grande

Along the Rio Grande

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
GLOW: The Story of The Gorgeous Ladies of Wrestling

GLOW: The Story of The Gorgeous Ladies of Wrestling

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Berliner Jazztage '78

Berliner Jazztage '78

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Law West of Tombstone

The Law West of Tombstone

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Quest

Quest

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Why Man Creates

Why Man Creates

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry