Sort by

Joe has logged 839 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Get Crazy

Get Crazy

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Black Camel

The Black Camel

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
City for Conquest

City for Conquest

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swinging the Lambeth Walk

Swinging the Lambeth Walk

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Trade Tattoo

Trade Tattoo

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paul Revere, Jr.

Paul Revere, Jr.

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Dough

In the Dough

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Close Relations

Close Relations

1933
×
★★★½
Edit this entry  
20
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Running Scared

Running Scared

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tomalio

Tomalio

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
How've You Bean?

How've You Bean?

1933
×
★★★★
Edit this entry  
16
Buzzin' Around

Buzzin' Around

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Perfect Day

Perfect Day

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Two Tars

Two Tars

1928
×
★★★½
Edit this entry  
14
Liberty

Liberty

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Big Business

Big Business

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Captain Nemo

The Amazing Captain Nemo

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Go for Sisters

Go for Sisters

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Loaded Guns

Loaded Guns

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hey, Pop!

Hey, Pop!

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hallelujah

Hallelujah

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Descendant of the Sun

Descendant of the Sun

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Buddha's Palm

Buddha's Palm

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pie, Pie Blackbird

Pie, Pie Blackbird

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WUSA

WUSA

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Identikit

Identikit

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Black Network

The Black Network

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Red Riding Hood and Tom Thumb vs. the Monsters

Little Red Riding Hood and Tom Thumb vs. the Monsters

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Triad Underworld

Triad Underworld

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry