Sort by

Joe has logged 89 entries for films during June 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Dimension

Death Dimension

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Invincible Super Chan

Invincible Super Chan

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Invincible Armour

The Invincible Armour

1977
×
★★★½
Edit this entry  
29
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Something Wicked This Way Comes

Something Wicked This Way Comes

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How I Play Golf, by Bobby Jones No. 4: 'The Mashie Niblick'

How I Play Golf, by Bobby Jones No. 4: 'The Mashie Niblick'

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Victim

The Victim

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mystery of Chess Boxing

The Mystery of Chess Boxing

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Parker

Parker

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★★★
Edit this entry  
27
West Of Shanghai

West Of Shanghai

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zu: Warriors from the Magic Mountain

Zu: Warriors from the Magic Mountain

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hud

Hud

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Keep

The Keep

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Killing of Satan

The Killing of Satan

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Young Warriors

Young Warriors

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mandrill

Mandrill

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
How I Play Golf, by Bobby Jones No. 3: 'The Niblick'

How I Play Golf, by Bobby Jones No. 3: 'The Niblick'

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The East

The East

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
How I Play Golf, by Bobby Jones No. 2: 'Chip Shots'

How I Play Golf, by Bobby Jones No. 2: 'Chip Shots'

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joysticks

Joysticks

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmares

Nightmares

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
16
How I Play Golf, by Bobby Jones No. 1: 'The Putter'

How I Play Golf, by Bobby Jones No. 1: 'The Putter'

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Astrologer

The Astrologer

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vendetta for the Saint

Vendetta for the Saint

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Short Subject

Short Subject

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Invisible Menace

The Invisible Menace

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Slight Case of Murder

A Slight Case of Murder

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry