Sort by

Joe has logged 85 entries for films during August 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Billion Dollar Brain

Billion Dollar Brain

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
How to Break 90 #2: Position and Back Swing

How to Break 90 #2: Position and Back Swing

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Election

Election

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Peanut Vendor

The Peanut Vendor

1933
×
★★★½
Edit this entry  
29
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hellcats

The Hellcats

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Colour Box

A Colour Box

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Miracle Woman

The Miracle Woman

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thunderbird 6

Thunderbird 6

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chocolate

Chocolate

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Break 90 #1: The Grip

How to Break 90 #1: The Grip

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Lake

Blood Lake

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Revenge of the Pearl Queen

Revenge of the Pearl Queen

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yellow Line

Yellow Line

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Million Dollar Legs

Million Dollar Legs

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hammett

Hammett

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Devil's Island

Devil's Island

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Paper

The Paper

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rainbow Dance

Rainbow Dance

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dragon Tiger Gate

Dragon Tiger Gate

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jazz on a Summer's Day

Jazz on a Summer's Day

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jungle Book

Jungle Book

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knightriders

Knightriders

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Day the Earth Caught Fire

The Day the Earth Caught Fire

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Running Out of Time

Running Out of Time

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Butler

The Butler

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Commando Duck

Commando Duck

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Un flic

Un flic

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Penitentiary II

Penitentiary II

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
99 Women

99 Women

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Westward the Women

Westward the Women

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lisa, Lisa

Lisa, Lisa

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry