Sort by

Joe has logged 51 entries for films during November 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brainstorm

Brainstorm

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Passion

Passion

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Killers on Wheels

Killers on Wheels

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Each Dawn I Die

Each Dawn I Die

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rocket-bye Baby

Rocket-bye Baby

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Le Beau Serge

Le Beau Serge

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Election 2

Election 2

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Johnny Firecloud

Johnny Firecloud

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Buckaroo Bugs

Buckaroo Bugs

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blade

Blade

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
At Berkeley

At Berkeley

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Detective Belli

Detective Belli

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Report on the Party and the Guests

A Report on the Party and the Guests

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prize

The Prize

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Woman for All Men

A Woman for All Men

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Wild Hare

A Wild Hare

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lovely Month of May

The Lovely Month of May

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twin Dragons

Twin Dragons

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Son of the Pink Panther

Son of the Pink Panther

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
How to Break 90 #6: Fine Points

How to Break 90 #6: Fine Points

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paul Bunyan

Paul Bunyan

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Noah's Ark

Noah's Ark

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Story of a Prostitute

Story of a Prostitute

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman & Mr. Freeze: SubZero

Batman & Mr. Freeze: SubZero

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry