Sort by

Joe has logged 53 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hallucinations

Hallucinations

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Screams of a Winter Night

Screams of a Winter Night

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Monsters Crash the Pajama Party

Monsters Crash the Pajama Party

1965
×
★★★★
Edit this entry  
31
Satan's Waitin'

Satan's Waitin'

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dementia

Dementia

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Keep

The Keep

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Phantom Creeps

The Phantom Creeps

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Terror

The Terror

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Attic

The Attic

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
See China and Die

See China and Die

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Magic 2

Black Magic 2

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
House of Horrors

House of Horrors

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crawlspace

Crawlspace

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Brute Man

The Brute Man

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Satanist

The Satanist

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Return to Salem's Lot

A Return to Salem's Lot

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yakuza Apocalypse

Yakuza Apocalypse

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Unholy Three

The Unholy Three

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sleeping Beast Within

The Sleeping Beast Within

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Deadly Friend

Deadly Friend

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Bird Cage

The Big Bird Cage

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jimmy, the Boy Wonder

Jimmy, the Boy Wonder

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eight Hours of Terror

Eight Hours of Terror

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Passport to Darkness

Passport to Darkness

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Infection

Infection

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Space Children

The Space Children

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry