Joe has logged 41 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Glass Bottom Boat

The Glass Bottom Boat

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arsène Lupin

Arsène Lupin

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Falcon Strikes Back

The Falcon Strikes Back

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Welcome Danger

Welcome Danger

1929
×
Read the review Edit this entry  
23
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Sin of Harold Diddlebock

The Sin of Harold Diddlebock

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mugger

The Mugger

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Queen of Blood

Queen of Blood

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
One More Time

One More Time

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Order of the Black Eagle

Order of the Black Eagle

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Unmasking The Idol

Unmasking The Idol

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fan Dog

Fan Dog

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Ashes

Ashes

2012
×
Edit this entry  
12
Luminous People

Luminous People

2007
×
Edit this entry  
12
Thirdworld

Thirdworld

1998
×
Edit this entry  
12
Mekong Hotel

Mekong Hotel

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Anthem

The Anthem

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
4D Man

4D Man

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Movie Crazy

Movie Crazy

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Give a Damn

Don't Give a Damn

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
So You're Going on a Vacation

So You're Going on a Vacation

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Renaldo and Clara

Renaldo and Clara

1978
×
Read the review Edit this entry  
03
Enamorada

Enamorada

1946
×
★★★
Edit this entry  
02
The Booze Hangs High

The Booze Hangs High

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry