Sort by

Joe has logged 500 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Psychedelic Pink

Psychedelic Pink

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Gingerdead Man

The Gingerdead Man

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Mouse Takes a Trip

Mr. Mouse Takes a Trip

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Emperor of the North

Emperor of the North

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mean Guns

Mean Guns

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nature Boy

Nature Boy

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thru The Mirror

Thru The Mirror

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Alphabet Murders

The Alphabet Murders

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock Pink

Sherlock Pink

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
Read the review Edit this entry  
12
Bloodlust: Subspecies III

Bloodlust: Subspecies III

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Masques

Masques

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bloodstone: Subspecies II

Bloodstone: Subspecies II

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mosaic

Mosaic

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Arcade

Arcade

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gremlins: Recall

Gremlins: Recall

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trancers

Trancers

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trancers: City of Lost Angels

Trancers: City of Lost Angels

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Embrace

Last Embrace

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking of Louisiana

Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking of Louisiana

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Blade

The Blade

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
He Walked by Night

He Walked by Night

1948
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Moods of the Sea

Moods of the Sea

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Great Flamarion

The Great Flamarion

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Legacy of Satan

Legacy of Satan

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman & Bill

Batman & Bill

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Open Secret

Open Secret

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry