Sort by

Joe has logged 46 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cheese Burglar

Cheese Burglar

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nazi Agent

Nazi Agent

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ticker

Ticker

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tarantula

Tarantula

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Caprice

Caprice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lieutenant Wore Skirts

The Lieutenant Wore Skirts

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Life Stinks

Life Stinks

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rock & Rule

Rock & Rule

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pink in the Clink

Pink in the Clink

1968
×
★★★★
Edit this entry  
20
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★★
Edit this entry  
20
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dial 'P' for Pink

Dial 'P' for Pink

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Le Great Dane Robbery

Le Great Dane Robbery

1968
×
★★★½
Edit this entry  
18
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The God of Cookery

The God of Cookery

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Contamination

Contamination

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Vanquished

The Vanquished

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Story of a Love Affair

Story of a Love Affair

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paranoiac

Paranoiac

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Who Am I This Time?

Who Am I This Time?

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sleight

Sleight

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Original Gangstas

Original Gangstas

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Falling Hare

Falling Hare

1943
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Venetian Affair

The Venetian Affair

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Draftee Daffy

Draftee Daffy

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grizzly

Grizzly

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry