Joe has logged 501 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Master Will Shakespeare

Master Will Shakespeare

1936
×
Read the review Edit this entry  
29
11.22.63

11.22.63

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2081

2081

2009
×
★★
Edit this entry  
25
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spies Like Us

Spies Like Us

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
End of Days

End of Days

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zatoichi on the Road

Zatoichi on the Road

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Times Square

Times Square

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Daddy's Gone A-Hunting

Daddy's Gone A-Hunting

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spinal Tap: The Final Tour

Spinal Tap: The Final Tour

1994
×
Read the review Edit this entry  
10
Captive Wild Woman

Captive Wild Woman

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Night Monster

Night Monster

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Horror Island

Horror Island

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Books of Ed Ruscha

The Books of Ed Ruscha

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miracle

Miracle

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Premium

Premium

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Luckiest Guy in the World

The Luckiest Guy in the World

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Senso

Senso

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Farm Frolics

Farm Frolics

1941
×
★★★½
Edit this entry  
30
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Robot Jox

Robot Jox

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ship That Died

The Ship That Died

1938
×
★★★
Edit this entry  
27
The Flame and the Arrow

The Flame and the Arrow

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The King Without a Crown

The King Without a Crown

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harnessed Rhythm

Harnessed Rhythm

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chet Baker: Let's Get Lost

Chet Baker: Let's Get Lost

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amazon Adventure

Amazon Adventure

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Short Subject

Short Subject

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gulliver Mickey

Gulliver Mickey

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Daughter of Dr. Jekyll

Daughter of Dr. Jekyll

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Never Weaken

Never Weaken

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
His Royal Slyness

His Royal Slyness

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wild Bill

Wild Bill

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry