Mondo Cinema has logged 409 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Vampire Sisters

Vampire Sisters

2004
×
★★
Edit this entry  
26
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Open Range

Open Range

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Outland

Outland

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cassandra

Cassandra

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Doctor of Blood Island

Mad Doctor of Blood Island

1969
×
★★½
Edit this entry  
07
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
Eddie Murphy Raw

Eddie Murphy Raw

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Curse III: Blood Sacrifice

Curse III: Blood Sacrifice

1991
×
★★
Edit this entry  
05
Escapes

Escapes

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Manson Family

The Manson Family

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Curse

The Curse

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Firecreek

Firecreek

1968
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Cheyenne Social Club

The Cheyenne Social Club

1970
×
★★★
Edit this entry  
01
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hard Rock Nightmare

Hard Rock Nightmare

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Murder in the Park

A Murder in the Park

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Justice League Dark

Justice League Dark

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Strange Invaders

Strange Invaders

1983
×
★★½
Edit this entry  
27
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Edit this entry  
25
Fatal Pulse

Fatal Pulse

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Heist

Heist

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Navy Seals

Navy Seals

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beast of Blood

Beast of Blood

1970
×
★★
Edit this entry  
19
Barracuda

Barracuda

1978
×
★★
Read the review Edit this entry