RSS feed for Camila
  • La La Land

    La La Land

    ★★★★

    i had many epiphanies

  • El Che

    El Che

    ★★½

    cógetelo pues

  • Big Little Lies

    Big Little Lies

    ★★★★

    women are so interesting it makes me sick

  • 300

    300

    ★★★½

    come on homoerotism give us everything!!!!!

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    un "we need feminism!" de dos horas y ventiseis minutos de duración

  • The Hangover

    The Hangover

    ★★★

    Decided to rewatch thinking I'd get some serotonin out of it considering how much I used to like this one but I was mostly annoyed by how unoriginal all the jokes were plus Todd Phillip's vibes are just plain disturbing to me now. Still, I was very much entertained by how likable Stu's character was.

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★½

    The garlic razor blade technique was an eye opener.

  • Contagion

    Contagion

    ★★★

    the slow dancing scene to that U2 song is the scariest part of this movie

  • Agnelli

    Agnelli

    ★★★★

    That was such a well put together documentary. Felt like stating that.

  • One Wild Moment

    One Wild Moment

    ½

    is france like.......okay?

  • The Unknown Girl

    The Unknown Girl

    ★★★½

    Adèle's acting is really something else.

  • One Nation, One King

    One Nation, One King

    one star for gaspard ulliel and adèle haenel on the same frame