Sort by

Burak has logged 613 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★½
Edit this entry  
31
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★
Edit this entry  
31
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
SIDA

SIDA

2006
×
★½
Edit this entry  
29
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Undone

Undone

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Edit this entry  
24
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★½
Edit this entry  
22
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Edit this entry  
21
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★
Edit this entry  
18
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★½
Edit this entry  
17
The Fall

The Fall

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Fuck UK

Fuck UK

2012
×
★½
Edit this entry  
16
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Edit this entry  
15
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Origins

I Origins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★½
Edit this entry  
09
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★½
Edit this entry  
09
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★½
Edit this entry  
08
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★½
Edit this entry  
07
Transit

Transit

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★½
Edit this entry