• Unorthodox

    Unorthodox

    ★★★½

    Thank you God for making me an atheist.

  • Friends: The Reunion

    Friends: The Reunion

    ★★★★

    You're not my last love. But you will always be my first love.

  • The Last Schnitzel

    The Last Schnitzel

    ★★★½

    Where is $128 billion? :)

  • The Best of Youth

    The Best of Youth

    ★★★★

    I spent six quality hours in the Six Feet Under universe.

    You like to read books because you can close ’em whenever you want. But it’s different in life. You don’t decide.

    Stop seeing your brother Matteo as an obstacle. If you keep thinking of him like that, you’ll end up hating him.

  • Searching for Sugar Man

    Searching for Sugar Man

    ★★★★

    We live for stories like this.

    Thanks for keeping me alive!

  • The Father

    The Father

    ★★★½

    Anthony Hopkins, you need to get a check-up as soon as possible. I can't explain this acting any other way.

  • Tony Parker: The Final Shot

    Tony Parker: The Final Shot

    ★★★

    Every time Kobe spoke, I got into complex emotions. You're really really were a different man.

    The documentary also reminded me of my youth. I'm always happy to see images from the years when I watched the NBA and every second of it went through the NBA.

    Well, we grew up and polluted the world.

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    22, I hope you didn't land in Turkey (: (From my column in the Sözcü)

    You touch my heart every time, Pixar.

    I heard this story about a fish. He swims up to this older fish and says, "I'm trying to find this thing they call the ocean." "The ocean?" says the older fish. "That's what you're in right now." "This?" says the young fish. "This is water. What I want is the ocean."

    Lost souls are obsessed by something that disconnects them from life.

    Don't worry, they're fine. You can't crush a soul here. That's what life on Earth is for.

  • Shoah

    Shoah

    ★★★★½

    I don't think I can watch it again. But I don't think I'll ever forget anything I've seen in this documentary in my entire life.

  • Black Bear

    Black Bear

    ★★★

    Aubrey, I typed "Black Bear Explained" into the thing up here, and it says you could have "network connectivity problems"


    And Sarah Gadon.
    Sarah Gadon, by the way.
    Sarah Gadon, you're hurting me. Always. Every time.

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    ★★★½

    A wonderful documentary about how Apocalypse Now came about by miracles. All the setbacks that can happen to a movie happen, and what comes out as a result is Apocalypse Now. Incredible.

    Also, Cappola's speech at the end of the documentary shows why he is so big and visionary.

    To me, the great hope is that now these little 8mm video recorders and stuff have come out, and some... just people who normally wouldn't make movies are going to be…

  • Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★½

    I watched the uncut version of the film, the 200 minutes redux version.

    This film is huge, very huge. But when I did research on the conditions under which the film was shot, the film came to a completely different place in my eyes. Shotting, cinematography, acting... Another movie related to each sequence can be made.

    It's also incredible that the film was shot for about $35,000,000. I was expecting more.

    Come into the world and make the The Godfather…