Burak has written 127 reviews for films during 2020.

  • Shoah

    Shoah

    ★★★★½

    I don't think I can watch it again. But I don't think I'll ever forget anything I've seen in this documentary in my entire life.

  • Black Bear

    Black Bear

    ★★★

    Aubrey, I typed "Black Bear Explained" into the thing up here, and it says you could have "network connectivity problems"


    And Sarah Gadon.
    Sarah Gadon, by the way.
    Sarah Gadon, you're hurting me. Always. Every time.

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    ★★★½

    A wonderful documentary about how Apocalypse Now came about by miracles. All the setbacks that can happen to a movie happen, and what comes out as a result is Apocalypse Now. Incredible.

    Also, Cappola's speech at the end of the documentary shows why he is so big and visionary.

    To me, the great hope is that now these little 8mm video recorders and stuff have come out, and some... just people who normally wouldn't make movies are going to be…

  • Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★½

    I watched the uncut version of the film, the 200 minutes redux version.

    This film is huge, very huge. But when I did research on the conditions under which the film was shot, the film came to a completely different place in my eyes. Shotting, cinematography, acting... Another movie related to each sequence can be made.

    It's also incredible that the film was shot for about $35,000,000. I was expecting more.

    Come into the world and make the The Godfather…

  • A Matter of Life and Death

    A Matter of Life and Death

    ★★★★

    Movies are not divided into two as old or new. Movies are divided into two parts as good or bad. And this is a very, very good movie.

  • I Origins

    I Origins

    ★★★

    Can Faith prevail over science? I don't know.

    Something's missing in the movie. I don't know what's missing, but something's definitely missing. Could have been better, i think.

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★½

    Daniel Day-Lewis put on one of the 10 greatest performances I've ever seen. Every second was fascinating. It was a pleasure to see the fight between religion and capitalism in the film. I was with Daniel at the time. Ellerinden öperim güzel abim.

    Drainage! Drainage, Eli, you boy. Drained dry. I'm so sorry. Here, if you have a milkshake, and I have a milkshake, and I have a straw. There it is, that's a straw, you see? Watch it. Now,…

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★

    Matthew Macfadyen, every time I look at you I see Tom Wambsgans. Forgive me.

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    Jessie Buckley, you were amazing. You've contributed so much to the film being so good. I've been waiting for months to watch and I shouldn't have waited this long.

    Everything wants to live. Viruses are just one more example of everything. Even fake, crappy movie ideas want to live. Like, they grow in your brain, replacing real ideas. That's what makes them dangerous.

  • Never Look Away

    Never Look Away

    ★★★★

    It's a great achievement to analyze that period so well. Only the person who made the film" Das Leben der Anderen " succeeded. Thanks to Max Richter, the film went up 2 levels. Quality.

    To spend quality time; open.spotify.com/album/0n57OBgkXOdrBngFeje285?si=P9H9DaGDTPyw2WTn1UfzJg

    Don't look away. Never look away, Kurt. All that is true is beautiful.

  • Innocence

    Innocence

    ★★★★½

    İyi ki varsın Haluk Bilginer, iyi ki.

    O gece oturup düşündüm. Oğlum Bekir dedim kendi kendime, yolu yok çekeceksin. İsyan etmenin faydası yok. Kaderin böyle, yol belli, eğ başını, usul usul yürü şimdi. O gün bugün usul usul yürüyorum işte.

    Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.

  • Aaahh Belinda

    Aaahh Belinda

    ★★★★

    Evvel zaman içinde
    Var imiş bir dunganga
    Alırmış çocukları, atarmış sepetine
    Yaparmış hep dun gan ga.
    DUN GAN GA, DUN GAN GA.