Burak has written 15 reviews for films rated ★★★ .

  • Tony Parker: The Final Shot

    Tony Parker: The Final Shot

    ★★★

    Every time Kobe spoke, I got into complex emotions. You're really really were a different man.

    The documentary also reminded me of my youth. I'm always happy to see images from the years when I watched the NBA and every second of it went through the NBA.

    Well, we grew up and polluted the world.

  • Black Bear

    Black Bear

    ★★★

    Aubrey, I typed "Black Bear Explained" into the thing up here, and it says you could have "network connectivity problems"


    And Sarah Gadon.
    Sarah Gadon, by the way.
    Sarah Gadon, you're hurting me. Always. Every time.

  • I Origins

    I Origins

    ★★★

    Can Faith prevail over science? I don't know.

    Something's missing in the movie. I don't know what's missing, but something's definitely missing. Could have been better, i think.

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★

    Matthew Macfadyen, every time I look at you I see Tom Wambsgans. Forgive me.

  • Empire of the Sun

    Empire of the Sun

    ★★★

    Christian Bale, you talented bastard.

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★

    I started the worst series in the world. And may the Force be with me.

  • Time Lapse

    Time Lapse

    ★★★

    The invention of the century stands before you. But you're using it to make things right with your boyfriend? Really? Anyway, I like good low budget movies.

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★

    Christoph Waltz, I can't get enough of watching you. You're an amazing actor, sir. Your idol is obviously Robert De Niro.

  • Sharkwater Extinction

    Sharkwater Extinction

    ★★★

    The death of such people is more upsetting than the death of a normal person. He had a goal, and he did as well as he could. I wish he lived longer, but I was happy to see his legacy continue. Rest in peace.

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★

    I haven't watched it until now, and I've made a very good decision. Tarantino, you're definitely not my director. I don't understand why anyone likes this movie so much. I could discuss this for hours.

  • Insomnia

    Insomnia

    ★★★

    If I'd sorted the Nolan films, I'd have written this one at the end. It's not a bad movie, tho.

  • The Road

    The Road

    ★★★

    The story of a father and his retarded son. Shut up, kid. Shut the fuck up.