Burak has written 26 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Shoah

    Shoah

    ★★★★½

    I don't think I can watch it again. But I don't think I'll ever forget anything I've seen in this documentary in my entire life.

  • Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★½

    I watched the uncut version of the film, the 200 minutes redux version.

    This film is huge, very huge. But when I did research on the conditions under which the film was shot, the film came to a completely different place in my eyes. Shotting, cinematography, acting... Another movie related to each sequence can be made.

    It's also incredible that the film was shot for about $35,000,000. I was expecting more.

    Come into the world and make the The Godfather…

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★½

    Daniel Day-Lewis put on one of the 10 greatest performances I've ever seen. Every second was fascinating. It was a pleasure to see the fight between religion and capitalism in the film. I was with Daniel at the time. Ellerinden öperim güzel abim.

    Drainage! Drainage, Eli, you boy. Drained dry. I'm so sorry. Here, if you have a milkshake, and I have a milkshake, and I have a straw. There it is, that's a straw, you see? Watch it. Now,…

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    Jessie Buckley, you were amazing. You've contributed so much to the film being so good. I've been waiting for months to watch and I shouldn't have waited this long.

    Everything wants to live. Viruses are just one more example of everything. Even fake, crappy movie ideas want to live. Like, they grow in your brain, replacing real ideas. That's what makes them dangerous.

  • Innocence

    Innocence

    ★★★★½

    İyi ki varsın Haluk Bilginer, iyi ki.

    O gece oturup düşündüm. Oğlum Bekir dedim kendi kendime, yolu yok çekeceksin. İsyan etmenin faydası yok. Kaderin böyle, yol belli, eğ başını, usul usul yürü şimdi. O gün bugün usul usul yürüyorum işte.

    Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.

  • The Haunting of Hill House

    The Haunting of Hill House

    ★★★★½

    Thank you, sir Michael Fimognari. For giving me the pleasure.
    Thank you, sir Mike Flanagan. For giving me that quality.

    I loved you completely. And you loved me the same. That’s all. The rest is confetti.

    I was right here. I didn’t go anywhere. I was right here. I was right here the whole time. None of you could see me. Nobody could see me.

    To learn what we fear is to learn who we are. Horror defies our boundaries…

  • The Truman Show

    The Truman Show

    ★★★★½

    I won't get tired of watching you.

  • Inception

    Inception

    ★★★★½

    Kiss me, Hans.

  • Auschwitz: The Nazis and the Final Solution

    Auschwitz: The Nazis and the Final Solution

    ★★★★½

    There was no God in Auschwitz. There were such horrible conditions that God decided not to go there.

    We were not only starved for food, but we were starved for human kindness.

    As this place waits to be rediscovered by future generations, it's a small reminder of what human beings can do.

  • Generation War

    Generation War

    ★★★★½

    Most people think, that war mainly consists of fighting. But that’s not true. It’s waiting: for the next attack, the next meal, the next morning.

  • Arabesque

    Arabesque

    ★★★★½

    M A S T E R P I E C E

  • The Fall

    The Fall

    ★★★★½

    Cities and countries that go for just one scene, extraordinary stage transitions, the feast of color, the beauty of lines, the relationship between Alexandria and Roy, the first and last scene Symphony No 7. What is cinema, why is it made? It's a great talent to show them all in 117 minutes.

    "The film was shot in 28 countries for four years. According to the director no stages or sets were ever used, only existing locations" Fuck :)


    It's been a quality night for me, thank you Tarsem Singh.

    i.imgur.com/nFP9I95.gif