Burak has written 38 reviews for films rated ★★★★ .

  • Friends: The Reunion

    Friends: The Reunion

    ★★★★

    You're not my last love. But you will always be my first love.

  • The Best of Youth

    The Best of Youth

    ★★★★

    I spent six quality hours in the Six Feet Under universe.

    You like to read books because you can close ’em whenever you want. But it’s different in life. You don’t decide.

    Stop seeing your brother Matteo as an obstacle. If you keep thinking of him like that, you’ll end up hating him.

  • Searching for Sugar Man

    Searching for Sugar Man

    ★★★★

    We live for stories like this.

    Thanks for keeping me alive!

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    22, I hope you didn't land in Turkey (: (From my column in the Sözcü)

    You touch my heart every time, Pixar.

    I heard this story about a fish. He swims up to this older fish and says, "I'm trying to find this thing they call the ocean." "The ocean?" says the older fish. "That's what you're in right now." "This?" says the young fish. "This is water. What I want is the ocean."

    Lost souls are obsessed by something that disconnects them from life.

    Don't worry, they're fine. You can't crush a soul here. That's what life on Earth is for.

  • A Matter of Life and Death

    A Matter of Life and Death

    ★★★★

    Movies are not divided into two as old or new. Movies are divided into two parts as good or bad. And this is a very, very good movie.

  • Never Look Away

    Never Look Away

    ★★★★

    It's a great achievement to analyze that period so well. Only the person who made the film" Das Leben der Anderen " succeeded. Thanks to Max Richter, the film went up 2 levels. Quality.

    To spend quality time; open.spotify.com/album/0n57OBgkXOdrBngFeje285?si=P9H9DaGDTPyw2WTn1UfzJg

    Don't look away. Never look away, Kurt. All that is true is beautiful.

  • Aaahh Belinda

    Aaahh Belinda

    ★★★★

    Evvel zaman içinde
    Var imiş bir dunganga
    Alırmış çocukları, atarmış sepetine
    Yaparmış hep dun gan ga.
    DUN GAN GA, DUN GAN GA.

  • Sophie Scholl: The Final Days

    Sophie Scholl: The Final Days

    ★★★★

    You've all resisted the most terrible ideology in history. Rest in peace, heroes of the Weiße Rose.

    It wasn't in vain.

    You will soon be standing where we stand now.

    How can we expect righteousness to prevail when there is hardly anyone willing to give himself up individually to a righteous cause? Such a fine sunny day, and I have to go, but what does my death matter, if through us thousands of people are awakened and stirred to action?

  • Five Came Back

    Five Came Back

    ★★★★

    It is not the films that will change the world, but the people who watch these films. And the directors who made those movies...

  • Ida

    Ida

    ★★★★

    Religions don't exist, god is a lie.

  • A Hidden Life

    A Hidden Life

    ★★★★

    ...for the growing good of the world is partly dependent on unhistoric acts; and that things are not so ill with you and me as they might have been, is half owing to the number who lived faithfully a hidden life, and rest in unvisited tombs.

  • A Parks and Recreation Special

    A Parks and Recreation Special

    ★★★★

    Bye Bye Li'l Sebastian.