Burak has written 10 reviews for films rated ★★★★★ .

  • WALL·E

    WALL·E

    ★★★★★

    You made me cry again. Benim yüreği güzel, canımın içi robotum.

  • Incendies

    Incendies

    ★★★★★

    Fuck me.

  • Schindler's List

    Schindler's List

    ★★★★★

    This list... is an absolute good. The list is life. All around its margins lies the gulf.

    The truth, Helen, is always the right answer.

    War brings out the worst in people.

    Whoever saves one life, saves the world entire.

  • WALL·E

    WALL·E

    ★★★★★

    Be like WALL·E.

  • The Last Dance

    The Last Dance

    ★★★★★

    He was GOAT so far. And now, also has the best documentary.

    They can’t win until we quit.

    Winning has a price. And leadership has a price.

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★★

    David Lynch did anime.

    There's no way illusions can come to life.

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★★

    To be honest, I had no idea what I was watching when the movie was over. I was shocked when I read about you. It's almost impossible to see all of these details. But I guess that's what makes the movie great. My compliments to you, Lynch.


    .

    Now, you will see me one more time if you do good. You'll see me two more times if you do bad.

    Hey, pretty girl, time to wake up.

  • The King of Comedy

    The King of Comedy

    ★★★★★

    "Martin Scorsese has said that he thought Robert De Niro's best performance under his direction was in this film." Absolutely. Absolutely agree. It's amazing acting from the first to the last.

    Better to be king for a night than schmuck for a lifetime.

  • Capernaum

    Capernaum

    ★★★★★

    Zain, may all the good things in this life be with you.

    ...for bringing me into the world.

    Your words pierce my heart. I no longer want to see you. You're heartless.

  • Incendies

    Incendies

    ★★★★★

    Death is never the end of the story. It always leaves tracks.