RSS feed for zoohky

zoohky has logged 104 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Edit this entry  
12
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
★★★★
Edit this entry  
12
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★★
Edit this entry  
10
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★
Edit this entry  
10
EPOCH

EPOCH

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★★
Edit this entry  
06
88:88

88:88

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The General Line

The General Line

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Olympia Part Two: Festival of Beauty

Olympia Part Two: Festival of Beauty

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Fourth Dimension

The Fourth Dimension

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Olympia Part One: Festival of the Nations

Olympia Part One: Festival of the Nations

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Olympia Part One: Festival of the Nations

Olympia Part One: Festival of the Nations

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
Edit this entry  
04
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Edit this entry  
01
May-December, 2

May-December, 2

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Spacey

Spacey

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
West Side Avenue

West Side Avenue

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Idizwadidiz

Idizwadidiz

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Time is the sun

Time is the sun

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Idizwadidiz

Idizwadidiz

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
88:88

88:88

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Semi-Auto Colours

Semi-Auto Colours

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Steamboy

Steamboy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Infinites of resistance to division

Infinites of resistance to division

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Weekend

Weekend

1967
×
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Age of Success

The Age of Success

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scénario de Sauve qui peut (la vie)

Scénario de Sauve qui peut (la vie)

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Contempt

Contempt

1963
×
Read the review Edit this entry  
21
Three on a Couch

Three on a Couch

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Characterization

Characterization

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry