RSS feed for zool_
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Don't Be Bad

Don't Be Bad

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Back for Good

Back for Good

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★½
Edit this entry  
27
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Detroit

Detroit

2017
×
★½
Edit this entry  
10
Wind River

Wind River

2017
×
½
Edit this entry  
04
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bushwick

Bushwick

2017
×
Edit this entry  
06
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Accountant

The Accountant

2016
×
★½
Edit this entry  
11
Generation War

Generation War

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
02
Carnage

Carnage

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
John Wick

John Wick

2014
×
½
Edit this entry  
30
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Edit this entry  
12
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
09
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★
Edit this entry  
05
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Illustrious Corpses

Illustrious Corpses

1976
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Edit this entry