Sort by

Alex has logged 69 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Man from Toronto

The Man from Toronto

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
Edit this entry  
09
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
05
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Manhatta

Manhatta

1921
×
Edit this entry  
19
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★½
Edit this entry  
10
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Downfall: The Case Against Boeing

Downfall: The Case Against Boeing

2022
×
Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
Edit this entry  
14
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Edit this entry