Highest rated films

  • Soul

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • James Veitch: Straight to VHS

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Project Power

    ★★★

  • An American Pickle

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Creed

    ★★★★★

By week

Jan Dec
  • 86 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Uncut Gems

Jan 3

Diary Milestones

The Old Guard

50th · Aug 3

Last Film

Soul

Dec 25

Most Watched

1917

twice

La Jetée

twice

Inception

twice

Koyaanisqatsi

twice

Ford v Ferrari

twice

Genres, countries & languages

Drama
55 films
Comedy
20 films
Crime
20 films
Thriller
18 films
Action
16 films
Sci Fi
14 films
Adventure
13 films
Romance
12 films
Mystery
10 films
History
10 films
USA
69 films
UK
17 films
France
7 films
Japan
5 films
India
3 films
Spain
3 films
Germany
2 films
Hong Kong
2 films
Ireland
2 films
Italy
2 films
English
75 films
French
4 films
Japanese
3 films
Spanish
2 films
Chinese
1 film
Russian
1 film
War
Average 4.50
Romance
Average 4.38
Animation
Average 4.38
Drama
Average 4.30
Mystery
Average 4.28
Crime
Average 4.21
Thriller
Average 4.21
Comedy
Average 4.13
Sci Fi
Average 4.04
History
Average 4.00
Japan
Average 4.50
France
Average 4.43
UK
Average 4.29
USA
Average 4.14
French
Average 4.75
English
Average 4.12

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 56 Added 449

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Alex’s most liked review

Before Sunrise

Before Sunrise

★★★★★

50% an ode to those hours of the night when the world goes to sleep.

50% an ode to happenstance love.

100% beautiful.

More reviews

Highs and lows

Highest average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Artemis Fowl
Average weighted rating:

1.3

Most popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.1

Most obscure

Shoe Shiner

Films Alex watched in 2020

  • Soul
  • Tenet
  • Sound of Metal
  • Zodiac
  • Thelma & Louise
  • Lawrence of Arabia
  • Blade Runner
  • Unforgiven
  • Spotlight
  • 1917
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Visions of an Island
  • The Dead
  • The Boys in the Band
  • La Jetée
  • Tungrus
  • Adaptation.
  • The Farewell
  • Columbus
  • The Wolf of Wall Street
  • James Veitch: Straight to VHS
  • Moneyball
  • The Departed
  • Apocalypse Now
  • Project Power
  • Looper
  • The Favourite
  • Bad Education
  • The Right Stuff
  • Creed
  • Dog Day Afternoon
  • An American Pickle
  • Midsommar
  • Hereditary
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Dark Knight Rises
  • The Old Guard
  • Hot Fuzz
  • Selma
  • Inception
  • Palm Springs
  • Howl's Moving Castle
  • Seven Samurai
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Stalker
  • Yi Yi
  • La La Land
  • Knives Out
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Casino Royale
  • The Maltese Falcon
  • Artemis Fowl
  • The Secret in Their Eyes
  • Raiders of the Lost Ark
  • Call Me by Your Name
  • Koyaanisqatsi
  • Taxi Driver
  • The Godfather: Part II
  • Little Women
  • Onward
  • Ford v Ferrari
  • The Godfather
  • Jojo Rabbit
  • Inglourious Basterds
  • Full Metal Jacket
  • Ratatouille
  • The Big Short
  • Koyaanisqatsi
  • Up in the Air
  • PlayTime
  • Shoe Shiner
  • Rashomon
  • La Jetée
  • The Martian
  • Inception
  • 1917
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • The Trouble with Harry
  • Interstellar
  • Booksmart
  • Vice
  • Ford v Ferrari
  • Uncut Gems

World map

Highly rated films Alex is yet to see

  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • The Father
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Hamilton

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more