Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Jackass Forever

    ★★★★★

  • Fire of Love

    ★★★★★

  • TÁR

    ★★★★½

  • Triangle of Sadness

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★★

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Tampopo

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • The Birdcage

    ★★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★½

  • Brokeback Mountain

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Titane

    ★★★★½

  • Marcel the Shell with Shoes On

    ★★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

  • We're All Going to the World's Fair

    ★★★★½

  • Memoria

    ★★★★½

  • The Rescue

    ★★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 72 Films watched
  • 6 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Paddington 2

Jan 1

Most Watched

Everything Everywhere All at Once

3 times

Memoria

twice

We're All Going to the World's Fair

twice

The Birdcage

twice

The Batman

twice

Last Film

Glass Onion: A Knives Out Mystery

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
30 films
Comedy
25 films
Action
22 films
Adventure
16 films
Thriller
15 films
Sci Fi
12 films
Mystery
9 films
Crime
9 films
Documentary
8 films
Horror
6 films
USA
64 films
UK
14 films
Canada
8 films
France
8 films
Germany
8 films
Sweden
4 films
China
4 films
Denmark
3 films
Mexico
3 films
Thailand
2 films
English
66 films
French
2 films
Danish
1 film
Japanese
1 film
Norwegian
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 33 Added 185

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Alex’s most liked review

tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

★★★★½

Musicals are just plain fun

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Man from Toronto
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Heaven Reaches Down to Earth
Average weighted rating:

3.4

Films Alex watched in 2022

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery
  • Burnt
  • Smiley Face
  • Triangle of Sadness
  • Fire of Love
  • TÁR
  • Barbarian
  • Brokeback Mountain
  • The Master
  • Everything Everywhere All at Once
  • Top Gun: Maverick
  • Memoria
  • Bodies Bodies Bodies
  • The Man from Toronto
  • Guardians of the Galaxy
  • The Gray Man
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • We're All Going to the World's Fair
  • Everything Everywhere All at Once
  • We're All Going to the World's Fair
  • Wrath of Man
  • Ambulance
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Jackass 4.5
  • The Foreigner
  • Den of Thieves
  • Memoria
  • The Birdcage
  • The Batman
  • Steve Jobs
  • Jackass Forever
  • North by Northwest
  • The Worst Person in the World
  • CODA
  • Everything Everywhere All at Once
  • Jackass Forever
  • Manhatta
  • 28 Days Later
  • The Report
  • Tower Heist
  • The Batman
  • PlayTime
  • The Adam Project
  • Margin Call
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Downfall: The Case Against Boeing
  • Dead Poets Society
  • Incident by a Bank
  • Molly's Game
  • The Matrix Resurrections
  • Speed Racer
  • Riders of Justice
  • The Bourne Identity
  • Following
  • Rush
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Birdcage
  • Heaven Reaches Down to Earth
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • The Alpinist
  • Tampopo
  • Encanto
  • The Rescue
  • Avatar
  • Eternals
  • Shiva Baby
  • Titane
  • The Green Knight
  • Licorice Pizza
  • tick, tick...BOOM!
  • Spider-Man: No Way Home
  • Paddington 2

World map

Highly rated films Alex is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Aftersun
  • THE FIRST SLAM DUNK
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Mars One
  • Burning Days

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more