Zurrie has written 10 reviews for films rated ★★½ .

  • Mangrove

    Mangrove

    ★★½

    Repetitive, lacking nuance, and doesn't rise far above being just competently made (even if there is a clear directorial sense of outrage). The characters all behave like predictable mouthpieces who are artificially existing within the selected spaces. The film fails to feel alive enough, it replaces immersion and cinematic flow and creativity with bludgeoning "importance". There are hundreds of more invigorating and insightful takes on this subject matter. Yes, there's many different court cases and instances of injustice throughout history,…

  • Dick Johnson Is Dead

    Dick Johnson Is Dead

    ★★½

    Everyone has to deal with an elderly loved one declining and passing away. Why does Kirsten Johnson think she is special? What happens in this doc is hardly one of the most difficult instances of such a thing that a person/family has to deal with. What makes this worth our time to watch it? There is already an overwhelming amount of media to watch and things to do in life, we don't have time to watch a movie about every…

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★½

    Could have been a really sweet movie without Will Ferrell's presence. He was completely wrong for the part and drags the movie down, with his lame humor, lack of genuine emotion, and unbelievable romantic attachment. There are still some things to admire here though - the costumes, a few of the musical performances, and Dan Stevens having fun in a campy supporting role.

  • Boys State

    Boys State

    ★★½

    Single periods of my high school AP government class were more interesting than this. Jesse Moss (one of the directors here) made one of my favorite documentaries ever - The Overnighters - but I didn't get much here. Did not see enough insight into what the state of the younger generation is or what should be learned from this specific group of teenagers. The filmmaking technically felt bland as well, too many diffused closeups.

  • Let Him Go

    Let Him Go

    ★★½

    I was not expecting things to turn out like that. The movie was very boring until it went batshit crazy, but then it got too disgusting without enough depth to really justify this wild scenario. Lesley Manville is such a good actress, but there's not much substance here. The supporting roles are caricatures and the lead roles are nondescript. If the film had been more visually refined then it would at least work better as a "mood" piece, but it's…

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

    Umm...Viola Davis gave a very good performance, but the movie provides her character with very little depth or at least chances to be entertaining. After the first scene, which is very promising, it's all downhill here (aside from a scene towards the end that manages to momentarily bring some gravitas). A truly thin story and completely pedestrian as a film. Chadwick Boseman's performance is very overrated too, it's mostly exterior and full of affectation, rather than soulful and lived-in. The way he constantly grins and glares, you can see the wheels turning underneath of him knowing a camera is right there. No thank you.

  • Excalibur

    Excalibur

    ★★½

    Revisited this because I couldn't remember hardly anything about it, and it's pretty bad, like I originally thought. Very cheesy throughout, which is sometimes entertaining, but mostly annoying. The first part of the film is terrible really, but then it gets somewhat more interesting. The acting is just comical at times and the design elements are trying too hard, leaning towards not feeling authentic. My most prevalent memory of the film was the cinematography being too fake looking and, yes,…

  • Eye of the Needle

    Eye of the Needle

    ★★½

    Rather lifeless first half, picks up when the main character finally starts having some memorable interactions with other people, and builds to a strong final 20 minutes (although the ending is again underwhelming). Kate Nelligan does particularly good work during that time, a little overwrought still, that's a common trait in her acting, but her intensity and conflicted emotions add to the tension. A couple implausibilities or underdeveloped plot lines hamper the film (Sutherland's character seems much too trusting of…

  • The Ten-Year Lunch

    The Ten-Year Lunch

    ★★½

    Unbelievable this thing won a Best Documentary Oscar. Very thin and unimportant, and nothing notable from a filmmaking perspective either.

  • Unstoppable

    Unstoppable

    ★★½

    There is a very sexy shot of Chris Pine shirtless in bed at the start of the movie. I haven't much else to say about this Speed-wannabe.