Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Forgotten
password
?
×
Search:
Janina Himmen
Pro
Activity
Activity
Films
Diary
Reviews
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
Stats
RSS feed for Janina
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
Janina’s Rating
Highest First
Lowest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Prime Video
Prime Video (subscription)
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
Hulu (subscription)
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
2007
All time
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Rating
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Janina has
logged 108 entries for films during 2007.
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Dec
2007
31
The Prestige
2006
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
14
Batman Begins
2005
×
★★★★★
Read prior review
Edit this entry
01
Live Free or Die Hard
2007
×
★★★
Edit this entry
Nov
2007
24
The Day After
1983
×
★★★½
Edit this entry
13
Indiana Jones and the Last Crusade
1989
×
★★★★★
Edit this entry
10
Indiana Jones and the Temple of Doom
1984
×
★★★½
Edit this entry
04
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
2003
×
★★★★
Edit this entry
04
South Park: Bigger, Longer & Uncut
1999
×
★★★★★
Edit this entry
03
The Number 23
2007
×
★★★
Edit this entry
Oct
2007
28
Snakeman
2005
×
Edit this entry
28
Mansquito
2005
×
★★★
Edit this entry
27
Larva
2005
×
Edit this entry
27
Alien Lockdown
2004
×
Edit this entry
20
The Marine
2006
×
Edit this entry
04
Child's Play 2
1990
×
★★★
Edit this entry
Sep
2007
29
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
2006
×
★★★★½
Edit this entry
23
Shoot 'Em Up
2007
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
22
The Host
2006
×
★★★½
Edit this entry
08
Transformers
2007
×
★★★½
Edit this entry
02
Street Fighter
1994
×
★½
Read prior review
Edit this entry
01
The Da Vinci Code
2006
×
★★★½
Edit this entry
Aug
2007
31
Earthlings
2005
×
★★½
Read the review
Edit this entry
30
Red Planet
2000
×
Read prior review
Edit this entry
23
300
2006
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
19
Killer Klowns from Outer Space
1988
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
16
Sukeban Boy
2006
×
★★★
Edit this entry
10
Vengeance of the Zombies
1973
×
Edit this entry
10
The Boogey Man
1980
×
★★
Edit this entry
10
Castle Freak
1995
×
★★
Edit this entry
09
Konga
1961
×
Edit this entry
08
Unrest
2006
×
★★★
Edit this entry
08
Joshua
2007
×
★★½
Edit this entry
08
Yo-Yo Girl Cop
2006
×
★★½
Read the review
Edit this entry
08
Live!
2007
×
★★★
Read the review
Edit this entry
07
The Messengers
2007
×
★★★
Edit this entry
07
Black Water
2007
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
06
Stuck
2007
×
★★★½
Edit this entry
06
Premonition
2007
×
★★★
Edit this entry
06
The Dark Hour
2006
×
★★★
Edit this entry
06
Fido
2006
×
★★★
Edit this entry
05
I'm a Cyborg, But That's OK
2006
×
★★★½
Edit this entry
05
The Signal
2007
×
★★★½
Edit this entry
05
Storm Warning
2007
×
★★★
Edit this entry
05
Pan's Labyrinth
2006
×
★★★★
Read prior review
Edit this entry
04
Mr. Brooks
2007
×
★★★★
Edit this entry
04
Cold Prey
2006
×
★★½
Edit this entry
04
Dead Silence
2007
×
★★★½
Edit this entry
03
Perfect Creature
2006
×
★½
Edit this entry
03
Disturbia
2007
×
★★★½
Edit this entry
02
Botched
2007
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
Newer
Older
1
2
3