RSS feed for Janina

Janina has logged 88 entries for films during 2009.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The House Next Door

The House Next Door

2006
×
★½
Edit this entry  
17
Alien Hunter

Alien Hunter

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
From Beijing with Love

From Beijing with Love

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Up

Up

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Aaah! Zombies!

Aaah! Zombies!

2007
×
★★
Edit this entry  
02
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Someone's Knocking at the Door

Someone's Knocking at the Door

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mutants

Mutants

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Killing Room

The Killing Room

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hansel & Gretel

Hansel & Gretel

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red Cliff Part II

Red Cliff Part II

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Push

Push

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Film with Me in It

A Film with Me in It

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Case 39

Case 39

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
The Children

The Children

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sniper

The Sniper

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dread

Dread

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Lesbian Vampire Killers

Lesbian Vampire Killers

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
K-20: The Fiend with Twenty Faces

K-20: The Fiend with Twenty Faces

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
High Lane

High Lane

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Carriers

Carriers

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Machine Girl

The Machine Girl

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Slugs

Slugs

1988
×
★★½
Edit this entry  
23
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Geisha Assassin

Geisha Assassin

2008
×
★½
Edit this entry  
09
House

House

1977
×
★★★½
Edit this entry  
09
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Breed

The Breed

2006
×
★★★
Edit this entry