Janina has logged 130 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avalanche Sharks

Avalanche Sharks

2014
×
Edit this entry  
29
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tremors 2: Aftershocks

Tremors 2: Aftershocks

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saint Martyrs of the Damned

Saint Martyrs of the Damned

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Millennium Bug

The Millennium Bug

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Dark Skies

Dark Skies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Killer Shrews

Return of the Killer Shrews

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Day of the Animals

Day of the Animals

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hidden 3D

Hidden 3D

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nightwatch

Nightwatch

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Night Claws

Night Claws

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Teeth

Teeth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dead Men Walking

Dead Men Walking

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Taken

Taken

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Agora

Agora

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Lurking

The Dark Lurking

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Alien Abduction

Alien Abduction

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Calling

The Calling

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Death Spa

Death Spa

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reality

Reality

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evil Games

Evil Games

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Some Kind of Hate

Some Kind of Hate

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hellions

Hellions

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Therapy for a Vampire

Therapy for a Vampire

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Frankenstein

Frankenstein

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Extinction

Extinction

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Midnight After

The Midnight After

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
ABCs of Superheroes

ABCs of Superheroes

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Home

Sweet Home

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bunker

The Bunker

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Howl

Howl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry