2008

Janina Himmen Janina Himmen’s year in review

Janina’s highest rated films

  • V for Vendetta

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Batman Begins

    ★★★★★

  • The Mist

    ★★★★★

  • Mystery Science Theater 3000: The Movie

    ★★★★★

  • Shoot 'Em Up

    ★★★★½

  • Oldboy

    ★★★★½

  • Let the Right One In

    ★★★★½

  • Riki-Oh: The Story of Ricky

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • WALL·E

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★½

  • Cloverfield

    ★★★★

  • Planet Terror

    ★★★★

  • The Game

    ★★★★

  • The Machinist

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 97 Films watched
  • 8.1 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

History of the World: Part I

Jan 5

Most Watched

Cloverfield

twice

Last Film

Arlington Road

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Thriller
54 films
Horror
47 films
Action
34 films
Drama
28 films
Comedy
23 films
Sci Fi
22 films
Crime
19 films
Mystery
14 films
Fantasy
11 films
Adventure
9 films
USA
61 films
UK
18 films
France
9 films
Germany
9 films
Spain
6 films
Canada
6 films
Japan
6 films
Romania
3 films
Italy
2 films
Australia
2 films
English
81 films
French
13 films
Spanish
8 films
German
8 films
Russian
7 films
Chinese
6 films
Japanese
4 films
Hungarian
4 films
Cantonese
3 films
Italian
3 films

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Anaconda 3: Offspring
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Below the Earth's Surface

Films watched in 2008

  • Arlington Road
  • Mr. Brooks
  • Anaconda 3: Offspring
  • Children of Men
  • The Lawnmower Man
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Quicksilver Highway
  • Lightning: Bolts of Destruction
  • Pumpkinhead
  • Urban Legends: Bloody Mary
  • Mystery Science Theater 3000: The Movie
  • WALL·E
  • Extraterrestrial Visitors
  • Cloverfield
  • Beyond Loch Ness
  • Downfall
  • The Dark Knight
  • Riki-Oh: The Story of Ricky
  • The Chaser
  • Acolytes
  • My Name Is Bruce
  • The Midnight Meat Train
  • Outlander
  • An Empress and the Warriors
  • The Investigator
  • Mirrors
  • Virus Undead
  • Senseless
  • The Art of Negative Thinking
  • The Strangers
  • Let the Right One In
  • Battle for Terra
  • Jack Brooks: Monster Slayer
  • JCVD
  • The Broken
  • 100 Feet
  • The Substitute
  • Martyrs
  • Dance of the Dead
  • Mum & Dad
  • Summer Scars
  • Transsiberian
  • XII
  • Tale 52
  • Repo! The Genetic Opera
  • Eden Lake
  • Shiver
  • 2001 Maniacs
  • Grizzly Park
  • Oldboy
  • Garden State
  • Ju-on: The Grudge 2
  • The Mist
  • Immortal
  • House
  • Batman Begins
  • Bubba Ho-tep
  • 28 Weeks Later
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Death Race 2000
  • The Machinist
  • The Game
  • Transporter 2
  • The Transporter
  • The Deaths of Ian Stone
  • The Shawshank Redemption
  • Unleashed
  • Wolf Creek
  • A Sound of Thunder
  • Logan's Run
  • The X Files
  • American Psycho
  • Below the Earth's Surface
  • Yu-Gi-Oh! The Movie
  • Hercules in New York
  • Seed of Chucky
  • The Usual Suspects
  • Death Proof
  • Planet Terror
  • The Gingerdead Man
  • Decadent Evil
  • Constantine
  • V for Vendetta
  • Shock Waves
  • Boogeyman
  • The Cave
  • Shrek the Third
  • Doll Graveyard
  • Shoot 'Em Up
  • Hot Fuzz
  • Zombie Lake
  • Wicked Little Things
  • The Calamari Wrestler
  • Godzilla
  • Cloverfield
  • Demolition Man
  • History of the World: Part I

Highly rated films Janina missed

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Still Walking
  • The Beaches of Agnès
  • Synecdoche, New York
  • 102 Minutes That Changed America
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • Waltz with Bashir
  • Hunger

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more