Jacob has logged 51 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The House

The House

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Una

Una

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nobody Speak: Trials of the Free Press

Nobody Speak: Trials of the Free Press

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
You Get Me

You Get Me

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Saving Banksy

Saving Banksy

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Counterpunch

Counterpunch

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Violence

American Violence

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Band of Robbers

Band of Robbers

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Manhattan

Manhattan

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Rough Night

Rough Night

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Snow

Black Snow

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Debt

The Debt

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Headshot

Headshot

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Am Jane Doe

I Am Jane Doe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shimmer Lake

Shimmer Lake

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Invictus

Invictus

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lucid Dream

Lucid Dream

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
'71

'71

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★
Read the review Edit this entry