Sort by

Jacob has logged 52 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Funny People

Funny People

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
1922

1922

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ted

Ted

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kidnap

Kidnap

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cargo

Cargo

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry