Sort by

Jacob has logged 457 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rush

Rush

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tag

Tag

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Colette

Colette

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Best F(r)iends: Volume 2

Best F(r)iends: Volume 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big Steal

The Big Steal

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gringo

Gringo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry