Sort by

Jacob has logged 52 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
See You Up There

See You Up There

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
See You Up There

See You Up There

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Death of

The Death of "Superman Lives": What Happened?

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Border

Border

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Out of the Blue

Out of the Blue

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Split

Split

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Adrift

Adrift

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Mohawk

Mohawk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Legacy of a Whitetail Deer Hunter

The Legacy of a Whitetail Deer Hunter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brothers' Nest

Brothers' Nest

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★★
Read the review Edit this entry