Jacob has logged 47 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Europa

Europa

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Escape from Sobibor

Escape from Sobibor

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
Read the review Edit this entry  
06
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Man's Land

No Man's Land

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bereaved

Bereaved

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lantana

Lantana

2001
×
★★
Read the review Edit this entry